Etanol co to?

  Bez kategorii

Etanol, znany również jako alkohol etylowy lub etanol, to organiczny związek chemiczny o wzorze C2H5OH. Jest to bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu i lekko słodkawym smaku. Etanol jest głównym składnikiem napojów alkoholowych, takich jak wino, piwo i wódka.

Etanol może być produkowany przy użyciu różnych procesów, w tym fermentacji i destylacji. Fermentacja polega na wykorzystaniu drożdży do rozkładania cukrów na alkohol i dwutlenek węgla. Destylacja polega na odparowaniu mieszaniny alkoholu i wody, a następnie skondensowaniu pary wodnej do postaci cieczy. Etanol może być również syntetyzowany z surowców niefermentacyjnych, takich jak metan i dwutlenek węgla.

Etanol ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i energetycznym. Jest stosowany jako środek utleniający do produkcji paliw silnikowych oraz jako środek czyszczący i dezynfekujący. Może być również stosowany jako rozpuszczalnik do produkcji farb, lakierów i innych substancji chemicznych.

LEAVE A COMMENT